Oscars 2020 Projections

Hey guys! There is not a lot of time before the Oscars begin and that’s why it’s high time we revealed our predictions, preferences and disappointments. Below you’ll find the list of nominations in all categories (in order of their announcements) and their short analysis (as in: “I only put some titles there” short). Have a nice read!

OSCARS PROJECTIONS

Best actress in a supporting role:
Kathy Bates – Richard Jewell
Laura Dern – Marriage Story
Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
Florence Pugh – Little Women
Margot Robbie – Bombshell

Who will win?
Laura Dern for Marriage Story.
Who would I vote for?
For Florence Pugh for Little Women.
Who’s missing?
Zhao Shuzhen for The Farewell, Jennifer Lopez for Hustlers, Toni Collette for Knives Out, Elizabeth Moss for Us or The Kitchen, Park So-dam for Parasite, Jessie Buckley for Judy.

Advertisement

Best costume design:
Sandy Powell and Christopher Peterson — The Irishman
Mayes C. Rubeo — Jojo Rabbit
Mark Bridges — Joker
Jacqueline Durran — Little Women
Arianne Phillips — Once Upon a Time… in Hollywood

Who will win?
Jacqueline Durran for Little Women.
Who would I vote for?
For Jacqueline Durran.
Who’s missing?
Us, Midsommar, Judy, Rocketman, Maleficent: Mistress of Evil.

Best sound mixing:
Gary Rydstrom, Tom Johnson and Mark Ulano — Ad Astra
Paula Massey, David Giammarco, Steven A. Morrow — Ford v Ferrari
Tom Ozanich, Dean Zupancic and Tod Maitland — Joker
Mark Taylor and Stuart Wilson — 1917
Michael Minkler, Christian P. Minkler i Mark Ulano — Once Upon a Time… in Hollywoodd

Who will win?
Mark Taylor and Stuart Wilson for 1917.
Who would I vote for?
For Paul Massey, David Giammarco and Stevena A. Morrow for Ford v Ferrari.
Who’s missing?
Us, Ready or not, Judy, Rocketman, It. Chapter 2, Annabelle Comes Home.

Best sound editing:
Donald Sylvester —Ford v Ferrari
Alan Robert Murray — Joker
Oliver Tarney andi Rachael Tate — 1917
Wylie Stateman — Once Upon a Time… in Hollywood
Matthew Wood and David Acord — Star Wars. The Rise of Skywalker.

Who will win?
Oliver Tarney and Rachael Tate for 1917.
Who would I vote for?
For Donald Sylvester for Ford v Ferrari.
Who’s missing?
Us, John Wick: Chapter 3 – Parabellum, Rocketman, It. Chapter 2, Annabelle Comes Home.

Best original score:
Hildur Guðnadóttir — Joker
Alexandre Desplat — Little Women
Randy Newman — Marriage Story
Thomas Newman — 1917
John Williams — Star Wars. The Rise of Skywalker.

Who will win?
Hildur Guðnadóttir for Joker.
Who would I vote for?
For Hildur Guðnadóttir.
Who’s missing?
Judy, Us, Motherless Brooklyn, Godzilla: King of the Monsters

Best animated short:
Dcera (Daughter)
Hair Love
Kitbull
Mémorable
Sister

Who will win?
Kitbull.
Who would I vote for?
For Hair Love.
Who’s missing?
Hard to tell.

Best live-action short:
Brotherhood
Nefta Football Club
The Neighbors’ Window
Saria
The Sister

Who will win?
The Neighbors’ Window.
Who would I vote for?
For Brotherhood.
Who’s missing?
Silence, La couleur de tes lèvres.

Best supporting actor:
Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
Anthony Hopkins – Two Popes
Al Pacino – The Irishman
Joe Pesci – The Irishman
Brad Pitt – Once Upon a Time… in Hollywood

Who will win?
Brad Pitt for Once Upon a Time… in Hollywood.
Who would I vote for?
For Joes Pesci for The Irishman.
Who’s missing?
Will Poulter for Midsommar Song Kang-ho for Parasite, Ralpha Fiennes for The White Crow, Jamie Bell for Rocketman, Alexis Manenti for Les Misérables, Sam Rockwell for Richard Jewell, Willem Dafoe for Lighthouse.

Best documentary feature:
American Factory
The Cave
The Edge of Democracy
For Sama
Honeyland

Who will win?
American Factory or Honeyland.
Who would I vote for?
I abstain.
Who’s missing?
Diego Maradona.

Best documentary short:
In the Absence
Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)
Life Overtakes Me
St. Louis Superman
Walk Run Cha-Cha

Who will win?
Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl).
Who would I vote for?
I abstain.
Who’s missing?
Hard to tell.

Best international film:
Corpus Christi – Poland
Honeyland – North Macedonia
Les Misérables – France
Pain and Glory – Spain
Parasite – South Korea

Who will win?
Parasite.
Who would I vote for?
For Parasite (despite patriotic sentiments for Corpus Christi).
Who’s missing?
Queen of Hearts, Beanpole and (if France had decided differently) The Portrait of a Lady on Fire.

Best production design:
Bob Shaw and Regina Graves — The Irishman
Ra Vincent and Nora Sopková — Jojo Rabbit
Dennis Gassner and Lee Sandales — 1917
Barbara Ling and Nancy Haigh — Once Upon a Time… in Hollywood
Lee Ha-jun and Cho Won-woo — Parasite

Who will win?
Barbara Ling and Nancy Haigh for Once Upon a Time… in Hollywood
Who would I vote for?
For Dennis Gassner and Lee Sandales for 1917
Who’s missing?
Midsommar, Us, Joker, Ford v Ferrari, Godzilla: King of the Monsters, Motherless Brooklyn, Hustlers, Ready or Not, Knives Out, Rocketman, Ad Astra, Downton Abbey, John Wick: Chapter 3 – Parabellum, Alita: Battle Angel, Detective Pikachu, Scary Stories To Tell in the Dark, Annabelle Comes Home.

Best editing:
Michael McCusker and Andrew Buckland — Ford v Ferrari
Thelma Schoonmaker — The Irishman
Tom Eagles — Jojo Rabbit
Jeff Groth — Joker
Yang Jin-mo — Parasite

Who will win?
Michael McCusker and Andrew Buckland for Ford v Ferrari.
Who would I vote for?
For Yang Jin-mo for Parasite.
Who’s missing?
1917 (!), Us, Uncut Gems, Rocketman, Knives Out, Hustlers, John Wick: Chapter 3 – Parabellum.

Best cinematography:
Rodrigo Prieto — The Irishman
Lawrence Sher — Joker
Jarin Baschke — The Lighthouse
Roger Deakins — 1917
Robert Richardson — Once Upon a Time… in Hollywood

Who will win?
Rogera Deakins for 1917
Who would I vote for?
For Roger Deakins.
Who’s missing?
Godzilla: King of the Monsters, Midsommar, Motherless Brooklyn, The King, John Wick: Chapter 3 – Parabellum.

Best visual effects:
Dan DeLeeuw, Russel Earl, Matt Aitken i Dan Sudick — Avengers: Endgame
Pablo Helman, Leandro Estebecorena, nelson Sepulveda-Fauser, Stephane Grabli — The Irishman
Roberto Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones, Elliot Newman — The Lion King
Guillaume Rocheron, Greg Butler, Dominic Tuohy — 1917
Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach i Dominic Tuohy — Star Wars. The Rise of Skywalker.

Who will win?
Guillaume Rocheron, Greg Butler, Dominic Tuohy for 1917.
Who would I vote for?
For Roberto Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jonea and Elliot Newman for The Lion King.
Who’s missing?
Us, Godzilla: King of the Monsters, Ford v Ferrari, Detective Pikachu, Alita: Battle Angel, It. Chapter 2, Bumblebee, Terminator: Dark Fate, Annabelle Comes Home, Scary Stories to Tell in the Dark.

Best make-up and hairstyle:
Kazu Hiro, Anne Morgan, Vivian Baker — Bombshell
Nicki Ledermann, Kay Georgiou — Joker
Jeremy Woodhead — Judy
Paul Gooch, Arjen Tuiten, David White — Maleficent: Mistress of Evil
Naomi Donne, Tristan Versuluis, Rebecca Cole — 1917

Who will win?
Bombshell
Who would I vote for?
For Maleficent: Mistress of Evil.
Who’s missing?
Little Women Us, Hustlers, Motherless Brooklyn, Alita: Battle Angel, John Wick: Chapter 3 – Parabellum.

Best animated feature:
How to Train Your Dragon: The Hidden World
I Lost My Body
Klaus
The Missing Link
Toy Story 4

Who will win?
Toy Story 4 or Klaus.
Who would I vote for?
For Toy Story 4.
Who’s missing?
Abominable, Frozen II, Lego Movie 2, Weathering with You.

Best original song:
“I Can’t Let You Throw Yourself Away” – Toy Story 4
“(I’m Gonna) Love Me Again” – Rocketman
“I’m Standing With You” – Breakthrough
“Into the Unknown” – Frozen II
“Stand Up” – Harriet

Who will win?
“(I’m Gonna) Love Me Again”.
Who would I vote for?
For “Into the Unknown”.
Who’s missing?
Hard to tell.

Best adapted screenplay:
Steven Zaillian — The Irishman
Taika Waititi — Jojo Rabbit
Todd Phillips and Scott Silver — Joker
Greta Gerwig — Little Women
Anthony McCarten — Two Popes

Who will win?
Taika Waititi for Jojo Rabbit or Greta Gerwig for Little Women.
Who would I vote for?
For Little Women.
Who’s missing?
Motherless Brooklyn, The White Crow, Where’d you go, Bernadette?, Hustlers, The King, Toy Story 4, Dolemite is My Name, Judy, Bombshell.

Best original screenplay:
Rian Johnson — Knives Out
Noah Baumbach — Marriage Story
Sam Mendes i Krysty Wilson-Cairns — 1917
Quentin Tarantino — Once Upon a Time… in Hollywood
Bong Joon-ho, Han jin-won — Parasite

Who will win?
Quentin Tarantino for Once Upon a Time… in Hollywood or Bong Joon-ho and Han jin-won for Parasite
Who would I vote for?
For Bong Joon-ho and Han Jin-won for Parasite.
Who’s missing?
Us, Midsommar, The Farewell, Ready or Not, Sorry We Missed You, Queen of Hearts, Ad Astra, Beanpole, Klaus.

Best leading actor:
Antonio Banderas – Pain and Glory
Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time… in Hollywood
Adam Driver – Marriage Story
Joaquin Phoenix – Joker
Jonathan Pryce – Two Popes

Who will win?
Joaquin Phoenix for Joker.
Who would I vote for?
For Joaquin Phoenix.
Who’s missing?
George McKay for 1917, Damien Bonnard for Les Misérables, Paul Walter Hauser for Richard Jewell, Eddie Murphy for Dolemite is My Name, Adam Sandler For Uncut Gems, Kris Hitchen for Sorry We Missed You, Bartosz Bielenia for Corpus Christi, Oleg Ivenko for The White Crow, Daniel Craig for Knives Out, Robert De Niro for The Irishman, Taron Egerton for Rocketman, Edward Norton for Motherless Brooklyn, Robert Pattinson for Lighthouse.

Best leading actress:
Cynthia Erivo – Harriet
Scarlett Johansson – Marriage Story
Saoirse Ronan – Little Women
Charlize Theron – Bombshell
Renée Zellweger – Judy

Who will win?
Renée Zellweger for Judy.
Who would I vote for?
For Renée Zellweger.
Who’s missing?
Lupita Nyong’o for Us, Florence Pugh for Midsommar, Awkwafina for The Farewell, Debbie Honeywood for Sorry We Missed You, Victoria Miroshnichenko for Beanpole, Vasilisa Perelygina za Beanpole, Cate Blanchett za Where’d you go, Bernadette?, Samara Weaving for Ready or Not, Trine Dyrholm for Queen of Hearts, Jessica Chastain for It. Chapter 2, Rosa Salazar for Alita: Battle Angel.

Best director:
Martin Scorsese — The Irishman
Todd Phillips — Joker
Sam Mendes — 1917
Quentin Tarantino — Once Upon a Time… in Hollywood
Bong Joon-ho — Parasite

Who will win?
Sam Mendes for 1917 or Bong Joon-ho for Parasite.
Who would I vote for?
For Bong Joon-ho.
Who’s missing?
Jordan Peele for Us, Lulu Wang for The Farewell, Ken Loach for Sorry We Missed You, Greta Gerwig for Little Women, Edward Norton for Motherless Brooklyn, Rian Johnson for Knives Out, Lorence Scafaria for Hustlers, Ralph Fiennes for The White Crow, the Safdie brothers for Uncut Gems, Craig Brewer for Dolemite is My Name, Robert Eggers for Lighthouse.

Best Picture:
Ford v Ferrari
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Little Women
Marriage Story
1917
Once Upon a Time… in Hollywood
Parasite

Who will win?
1917 or Parasite.
Who would I vote for?
For Parasite.
Who’s missing?
Us, Midsommar, The Farewell, Motherless Brooklyn, Sorry We Missed You, Knives Out, Hustlers, The White Crow, Uncut Gems, Dolemite is My Name, Lighthouse.

HOW ABOUT YOU?

We’re curious about your types and preferences, so make sure to leave them in the comment section below or our social media!

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts